Univerzita truchlí a nadále zajišťuje pomoc a podporu (23. 12. 2023, 17:00)

Vedení Univerzity Karlovy (UK) a Filozofické fakulty UK (FF UK) shrnuje situaci a postupy, ke kterým se v uplynulých hodinách univerzita přiklonila.

• Hlavní budova FF UK na Palachově náměstí je v tuto chvíli zabezpečena, je však z pochopitelných důvodů UZAVŘENA až do odvolání. O dalším postupu budeme informovat a zároveň připomínáme, že vedení FF UK vyhlásilo děkanské volno do 2. 1. 2024 včetně.

• Osobní věci, které v odpovídajícím stavu zůstaly v budově po čtvrtečním útoku, jsou dnes (23. 12. 2023) od rána do 20 hodin vydávány na Právnické fakultě UK (PF UK) na nám. Curieových 7 (Praha), za jejíž součinnost děkujeme. Další termín výdeje osobních věcí bude probíhat ve středu 27. 12. 2023 mezi 8:00 až 12:00 opět v budově PF UK.
    Zároveň poděkování náleží Českému červenému kříži, který po dohodě s krizovým štábem UK pod dohledem bezpečnostních pracovníků a techniků zajištoval během dnešní noci třídění věcí a jejich převoz na PF UK. Na celé akci se podílela a podílí řada dobrovolníků, i jim patří veliký dík vedení UK a FF UK.

• Univerzita stále vyzývá všechny, pokud cítí jakoukoli potřebu psychologické pomoci, aby ji využili – tu nabízí nejen UK (informace najdete zde), ale též bezplatná krizová linka Policie ČR: +974 823 158. Prosíme, neváhejte si říci o pomoc.

• Přestože vedení UK (Ústřední krizový štáb UK) obdrželo v posledních hodinách řadu urgencí, aby zveřejnilo seznam jmen obětí čtvrteční tragické střelby, tímto deklaruje, že nebude jména zejména z pietních důvodů zveřejňovat. Jedná se nejen o dohodu s Policií ČR, ale také o ochranu osobních údajů obětí.

• UK děkuje za podporu a soudržnost celého univerzitního společenství a slov útěchy i z řad široké veřejnosti, které přicházejí nejen z České republiky, ale z celého světa. Děkujeme také za finanční podporu, která přichází od stovek dárců do Nadačního fondu UK a aktuálně dosahuje více než 33 miliónů Kč. O konkrétních krocích vynakládání prostředků z Nadačního fondu bude UK transparentně rozhodovat a informovat (z pochopitelných důvodů až na začátku roku 2024).

• Vedení UK kvituje otevření debat o strategii bezpečnosti na vysokých školách a je připraveno se do ní aktivně zapojit, a také svolání schůzky rektorek a rektorů s ministrem MŠMT ČR, zástupci MV ČR a PČR, kde bude (doufejme) cílem tvorba společné strategie zajišťující bezpečnost vysokých škol a standardy bezpečnosti v budovách.

• Velmi si vážíme a děkujeme za nasazení všech, kteří svým dílem pomáhají vyvstalé situace řešit a nalézat cesty, jak se s aktuálním stavem vyrovnat. Děkujeme všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, všem zapojeným z děkanátu FF UK, rektorátu UK, studentkám a studentům FF UK a všech dalších fakult UK, jako i všem lidem, kteří s dobrou vůlí nezištně a ochotně pomáhají. I tato práce pomáhá vyrovnat se s touto strašlivou tragédií.

• Vedení UK společně s vedením FF UK opětovně vyjadřuje neutuchající lítost a žal nad zmařenými životy a ztrátami, které se nesmazatelně vryly do duší nás všech. Ze srdce přejeme upřímnou soustrast všem pozůstalým, rodinám a přátelům obětí.

Univerzita Karlova bude i dále zajišťovat organizační, materiální a psychologickou podporu všem potřebným, zároveň se bude snažit zajistit všem dotčeným poklidný návrat na akademickou půdu. Univerzita Karlova a naše společnost již nikdy nebude stejná, jakou jsme ji znali do tragických odpoledních hodin dne 21. 12. 2023.

Jsme v duchu s vámi všemi v těchto nelehkých vánočních časech poznamenaných bolestí a ztrátami.

Děkujeme, že jste s námi v těchto těžkých časech.

Ústřední krizový štáb UK

(23. 12. 2023; 17.00)