PF 2024

Být hotov znamená neustále být otevřen.

Radim Palouš (6. listopadu 1924 Praha – 10. září 2015)
Filosof, pedagog a komeniolog, absolvent FF UK, mluvčí Charty 77 a v letech 1990–1994 rektor Univerzity Karlovy.

Humanitní a společenské vědy nepřestávají společnosti dokazovat, jakou pro ni mají cenu. Vědci a vědkyně z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na tom mají zásadní podíl díky své vědecké a pedagogické práci, kterou odvádí v podmínkách, které na ně kladou značné nároky, přesto ji odvádí se skvělými výsledky. Toho je také důkazem řada významných ocenění, která v průběhu roku převzalo mnoho osobností fakulty. Vybrali jsme pět z nich, abychom vám s nimi do nového roku popřáli vše dobré.

Léčíme česky

‚Nedávej hladovému rybu, dej mu prut a nauč ho chytat ryby. Když dorazila vlna ukrajinských uprchlíků, nabídli jsme tisícům zdravotnic a zdravotníků, kteří mezi nimi byli, zdravotnickou češtinu jako prut na ryby, jako cestu, jak získat práci v českých nemocnicích. Těší nás, že díky tomu je nyní hodně rybářů, a ještě více rybářek.

prof. Petr Čermák, Ústav románských studií, držitel Ceny Miloslava Petruska za učebnici Léčíme česky

Tým složený ze studentek a pedagogů z FF UK a 3. lékařské fakulty UK připravil učebnici Léčíme česky: čeština pro sestry a jiné zdravotníky. Ta je určena nelékařským zdravotnickým pracovníkům, kteří přicházejí do České republiky z Ukrajiny a mají zájem se učit česky. Jejím hlavním cílem je pomoci studentům zvládnout základní slovní zásobu a frazeologii používanou v nemocničním prostředí při komunikaci s pacienty i se zdravotnickým personálem.

Iniciativa Hlavák

Poskytování humanitární pomoci uprchlíkům na Hlavním nádraží je způsobem, jak zajistit, že i oni budou mít šanci na lepší budoucnost, bez ohledu na to, odkud přišli, kam jdou a jakým způsobem se dostali do své současné situace. Zdánlivé maličkosti jako darované jídlo, voda nebo deka jsou pro uprchlíky zkušeností s lidskostí a solidaritou, kterou si s sebou na své cestě odnáší dál.

Mlada Hošková, Katedra Blízkého východu, držitelka ceny Jana Palacha za Iniciativu Hlavák

Mlada Hošková dokončovala své bakalářské studium, když ji stejně jako celou Evropu s překvapením zastihla masivní vlna uprchlic prchajících před válkou na Ukrajině. Rozhodla se v rámci Iniciativy Hlavák pomáhat matkám s dětmi, které v zuboženém stavu proudily do haly Hlavního nádraží v Praze. Organizovala sekci dobrovolníků a dobrovolnic, jež se zaměřuje na pomoc uprchlíkům, především ze Sýrie, jejichž migrační vlna započala hned po doznění uprchlické krize z Ukrajiny.

Jazykovědná studia

Zkoumání cizího jazyka na pozadí mateřštiny přináší poznatky, které při studiu cizího jazyka samotného unikají.“

prof. Libuše Dušková, Ústav anglického jazyka a didaktiky, držitelka Medaile Josefa Hlávky za mimořádný přínos české vědě a vzdělávání

Zakladatelka a hybná síla nové éry anglických jazykovědných studií po roce 1989 svým významným odborným přínosem a neúnavným nasazením zanechala hlubokou stopu v oblasti anglistické lingvistiky a jazykovědných studií. Představuje dlouhodobý evropský vrchol v oblasti anglické syntaxe a lingvistiky a je nezpochybnitelným pilířem moderních anglických jazykovědných studií v České republice.

Město v bouři

“Na profesi historika umění je mimo jiné krásné, že vlastně máte něco jako stroj času. Ale může to mít i nebezpečné důsledky: já například když chodím městem, tak jako jiní lidé slyší hlasy, já vidím domy, které tam byly a nejsou nebo které tam i mohly být… Ale krásné to je, o to žádná.“

doc. Richard Biegel, Ústav pro dějiny umění, držitel Ceny Bedřicha Hrozného za monografii Město v bouři

Publikace historika umění se věnuje proměnám historického města od prvních velkoměstských zásahů po vyhlášení celého souměstí Pražskou památkovou rezervací. Text je doplněn o téměř tisícovku ilustrací – dobových plánů, projektů a fotografií, na nichž jsou zachyceny proměny jednotlivých budov, ulic a čtvrtí v 19. a 20. století.

Harmonie soužití

“Není možné se dokola chlácholit příběhy ‚úspěšně integrovanýchRomů. Zdůrazňování těchto ‚výjimek‘ utvrzuje pravidlo o Romech jako údajně přirozeně ‚neintegrova(tel)ných‘ a v boji proti nerovnému postavení Romů přenáší odpovědnost z protiromského rasismu (jako jeho primární příčiny) na Romy samotné.”

dr. Jan Ort, Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií, držitel Ceny Růženy Vackové za monografii Facets of a Harmony: The Roma and Their Locatedness in Eastern Slovakia (česky vyšlo jako Harmonie soužití. Romové jako místní obyvatelé východního Slovenska)

Jan Ort absolvoval bakalářské i magisterské studium romistiky na FF UK. Kromě toho studoval také magisterský program obecné antropologie na Fakultě humanitních studií UK. Pod vedením dr. Heleny Sadílkové z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK dokončil doktorské studium se zaměřením na aktérství Romů v kontextu sociálně-inženýrských politik komunistického režimu v Československu. Za svou diplomovou práci vedenou dr. Sadílkovou byl oceněn Českou asociací sociální antropologie za nejlepší studentskou antropologickou práci. Tato práce se stala základem i pro monografii oceněnou fakultou.