Filozofická fakulta UK vyhlašuje rekvalifikační archivní kurz na březen 2024

V rámci celoživotního vzdělávání se mohou zájemci zapisovat do kurzu Katedry pomocných věd historických a archivního studia FF UK. Absolventi obdrží certifikát Univerzity Karlovy.

Výuka bude probíhat od března 2024 na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1) zpravidla jednou za dva týdny v pátek v celkovém rozsahu 256 hodin.

Kurz se zaměří na tyto oblasti problematiky:

• základy pomocných věd historických,
  • paleografická cvičení novověku,
  • diplomatika novověku,
  • sfragistika, heraldika, genealogie,
  • přehled českých dějin od roku 1526 do současnosti,
  • dějiny správy od roku 1526 do současnosti,
  • základy archivnictví a archivní legislativa,
  • spisová a předarchivní péče, archivní provoz a technika,
  • pořádací principy a způsoby archivního zpracování různých druhů dokumentů a archivních fondů (včetně foto-, fonodokumentů, sbírek map a plánů a dalších),
  • exkurze – Národní archiv, Státní oblastní archiv v Praze, příklad archivu ministerstva a podnikového archivu a představení spisovny

Podmínkou přijetí je středoškolské vzdělání ukončené maturitou, přijímací řízení se nekoná. Kurz je ukončen písemnou prací, testem a ústním pohovorem. Cena je 33 000 Kč za celý kurz (po předchozí dohodě možno hradit ve dvou splátkách).

Přihlášky v elektronické podobě (zde) zasílejte na e-mailovou adresu nikola.bulkova@ff.cuni.cz, počet míst je omezen.