Katedra pomocných věd historických a archivního studia FF UK zve na přednášku prof. Rainera Christopha Schwingese

Ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR se 25. října 2023 od 17:30 v hlavní budově FF UK (místnost P201) koná přednáška švýcarského historika středověku z Universität Bern s názvem „Doctores so in den Püchern lesen“. Přednáška bude proslovena v němčině.

Na příkladu životních cest tří vzdělaných absolventů univerzit v Heidelbergu, Kolíně nad Rýnem a Freiburgu vysvětlí prof. Rainer Christopher Schwingese databáze RAG (Repertorium Academicum Germanicum) pomocí některých jejích funkcí a kartografických vizualizací. V základní ose historického univerzitního vývoje bude prezentovat nové možnosti výzkumu a jeho výsledky, které lze získat na základě principů „incoming and outgoing“. „Incoming“ znamená srovnávací vhled do spádových či mobilitních oblastí univerzit a fakult, ze kterých instituce získávaly své studenty, a „outgoing“ znamená vhled do oblastí působení absolventů, v nichž nalezli své profesní uplatnění po ukončení studia.

Zatímco klasické univerzitní dějiny se v podstatě soustředily na samotné univerzity, RAG zkoumá také společenský vliv absolventů po ukončení univerzity, například jako učených městských úředníků nebo městských lékařů, a jejich specifické sféry působení.