Česká univerzitní polonistika slaví sté výročí. Na FF UK se bude v rámci oslav konat mezinárodní konference „Polsko-české poznávání jako výměna hodnot“

Konferenci spolupořádá Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK 17. října 2023 v prostorách Karolina a Filozofické fakulty UK. Slavnostní zahájení se uskuteční v 9:00 ve Vlasteneckém sálu Karolina, kde bude také představena nová putovní výstava.

Hlavním tématem a podtitul konference je „Sto let od jmenování Mariana Szyjkowského profesorem Katedry polského jazyka a literatury na Univerzitě Karlově v Praze a od založení lektorátu polštiny na Masarykově univerzitě v Brně a na Univerzitě Komenského v Bratislavě“. Marian Szyjkowski pronesl svoji první přednášku v rámci nově vytvořené katedry na Univerzitě Karlově 13. října 1923. Jednalo se o první institucionální zahraniční polonistiku, jež navázala na plodné a inspirativní kontakty polských a českých kulturních představitelů v 19. století. V jednom ze svých textů Szyjkowski napsal: „Nová bude perspektiva, jíž pohlédneme na výměnu hodnot ve veliké rodině národů, která společným úsilím buduje dílo své civilizace.“. Právě touto optikou se konference ohlédne za stoletím české institucionální polonistiky, ale také se zamyslí nad její aktuální přítomností a nejbližší budoucností.

Po oficiálním zahájení bude následovat plenární zasedání, během nějž vystoupí pozvaní čestní hosté. Odpolední program konference je rozdělený do tří sekcí, v jejichž rámci promluví hosté z České republiky, Polska i dalších zemí, kde se polonistická studia rozvíjí.

První sekce se ohlédne za tradicí české a slovenské polonistiky. Jednotliví řečníci přiblíží nejen již zmíněnou osobnost prvního profesora polského jazyka a literatury na pražské univerzitě Mariana Szyjkowského, ale připomenou i některé jiné osobnosti české polonistiky. Další příspěvky budou věnovány tradicím výuky polského jazyka a literatury v českém a slovenském prostředí a představí také situaci polonistik v dalších akademických centrech střední Evropy.

Druhá sekce se zaměří na vybrané aspekty výuky polského jazyka a literatury mimo Polsko. Nabídne pohled na to, proč by se měli Češi učit polsky a Poláci česky, ale představí také nejrůznější projekty, které vzájemné (nejen jazykové) poznávání usnadňují. Dalším podnětným tématem bude role literatury či překladatelství ve vzdělávání zahraničních polonistů.

Třetí sekce bude věnována česko-polským jazykovým a literárním kontaktům, a to v širokém záběru od problematiky současných dialektů přes kontrastivní výzkum frazeologismů či polskou a českou jazykovou nebinárnost až po pohled vybraných polských spisovatelů na české země a českou kulturu nebo situaci dnešních vydavatelů české literatury v Polsku a naopak.

Před Karolinem bude 17. října 2023 také představena nová putovní výstava „Co to znamená?“ inspirovaná polsko-českými faux amis, tedy zrádnými slovy. Výstavu připravily studentky pražské polonistiky ve spolupráci s Polským institutem v Praze a s podporou Velvyslanectví Polské republiky.

Na organizaci konference se podílí Institut slovanské filologie Jagellonské univerzity v Krakově, Ústav slavistiky Masarykovy univerzity v Brně, Katedra slavistiky Univerzity Palackého v Olomouci, Katedra slavistiky Ostravské univerzity a Polský institut v Praze. Zaštítěna je děkankou FF UK dr. Evou Lehečkovou, rektorkou Univerzity Karlovy prof. Milenou Králíčkovou, rektorem Ostravské univerzity doc. Petrem Kopeckým a velvyslancem Polské republiky v Praze Mateuszem Gniazdowským.

Konference a doprovodný program jsou realizovány v rámci projektu 100 let české polonistiky spolufinancovaného v rámci dotačního programu Česko-polské fórum Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Celý program naleznete zde.