Oddělení komerčních programů a mezisektorové spolupráce zajišťuje zejména organizaci semestrálních a krátkodobých výukových programů pro zahraniční studenty a individuální plátce ze zahraničí a propagaci těchto výukových programů a koordinaci přípravy nových a rozvoj stávajících komerčních studijních programů a letních škol. Součástí oddělení je dále: Transfer & Impact Office a Centrum dalšího vzdělávání.
Vedoucí oddělení se stala Ivana Petrželová, která doposud zastávala pozici Director of International Programs na Zahraničním oddělení. Oddělení spadá pod strategické řízení tajemnice, proděkanky pro vnější vztahy a další vzdělávání a proděkana pro zahraničí. Kontakty na oddělení jsou k dispozici zde.
Komerční výukové programy
Oddělení komerčních programů bude i v následujících letech pokračovat v organizaci semestrálních a krátkodobých výukových programů (program ECES) a bude zajišťovat a koordinovat stávající a nové letní školy FF UK.
V rámci programu ECES FF UK každoročně organizuje nadstandardní výběrové programy ve spolupráci s mnoha zahraničními univerzitami včetně University of Miami, Boston College a George Washington University. Dalším zásadním projektem je program Česká studia, který od roku 1992 nabízí výuku českého jazyka pro cizince v rámci celoživotního vzdělávání – moduly zahrnují jazykové kurzy, přednášky, semináře a další aktivity, jež studentům pomáhají zvládnout český jazyk a orientovat se v místní kultuře, literatuře a historii. Součástí jsou certifikované zkoušky z češtiny s licencí ALTE (úrovně A2–B2).
Oddělení komerčních programů a mezisektorové spolupráce následuje moderní trendy v oblasti komerční výuky a přizpůsobuje koordinaci přípravy nových programů získaným zkušenostem a též ji upravuje na základě komunikace s bezpočtem partnerů a třetích stran, s kterými úzce spolupracuje. Rozvoj stávajících programů je prioritou pro udržení konkurenceschopnosti a aktuálnosti, z tohoto důvodu se představitelé programu ECES každý rok vydávají na několik zahraničních akcí (například NAFSA), kde navazují styk s novými partnery.
Transfer & Impact Office
Podpora třetí role univerzity a zhodnocování znalostí (knowledge valorisation) může být pro mnohé neznámým konceptem, prioritou bude edukace a nastavení přímé spolupráce s akademiky a výzkumnými týmy. Až v dalších fázích můžeme počítat s aktivnější realizací projektů. V Transfer & Impact Office vycházíme z definice třetí role tak, jak se k ní hlásí celá UK: „Vedle vzdělávání a výzkumu má univerzita ještě tzv. třetí roli, kterou je služba společnosti, její přímé společenské působení. Univerzita reflektuje aktuální společenský vývoj a významně přispívá k šíření nejnovějších vědeckých poznatků a hodnot mnoha různými způsoby. Cílem je být v těsném a oboustranně otevřeném celospolečenském kontaktu na lokální, národní i mezinárodní úrovni. Základním úkolem je přenos nejnovějších poznatků a technologií formou studií, analýz, patentů či licencí, zakládání spin-off společností, poskytování odborných služeb, konzultací a výzkumů v klíčových oblastech. To má přímý důsledek na zaměstnanost, rozvoj průmyslu a služeb pomocí inovací, kulturního potenciálu a kapacit sociální péče.“
Aktivní podpora zhodnocování znalostí z výzkumu a transferu výzkumných poznatků do praxe je základní součástí třetí role univerzit. Kromě komerčních subjektů jsou častým uživatelem komplexního, interdisciplinárního know-how veřejnoprávní či neziskové subjekty, které potřebují akademické poznatky pro řešení dílčích praktických otázek jejich každodenní praxe, ale i pro strategické analýzy a plánování či například komunikaci směrem k široké veřejnosti. Tento přenos pozitivně ovlivňuje veřejnost, ať už prostřednictvím tvorby inovativních služeb, produktů, či zlepšení veřejných politik, strategií, rozhodování společnosti, lepších pracovních podmínek, kvalitnějšího vzdělávání a zvýšení kvality života. Podpora transferu výsledků univerzitního výzkumu do praxe pomůže urychlit přenos těchto poznatků, což přispěje k dalším inovacím a zlepšení. Cílem Transfer & Impact Office v této oblasti je podporovat vznik a implementaci komerčních a impaktových (společensky prospěšných) projektů ve všech fázích jejich vývoje.
Transfer & Impact Office má úzce spolupracovat s akademiky na přenosu jejich aktuálních vědeckých poznatků do praxe, ať už ve formě nové služby, produktu, spin-offu, či spolupráce s veřejnoprávními subjekty apod. Více o aktivitách a možnostech spolupráce zde.
Centrum dalšího vzdělávání
Centrum od svého vzniku úspěšně zajišťuje vzdělávací kurzy pro různé cílové skupiny, jako například univerzitu třetího věku, zájmové kurzy, kurzy přípravy k povolání a přípravné kurzy pro studium na VŠ. V rámci spojení s Oddělením pro komerční projekty a mezisektorovou spolupráci bude Centrum dalšího vzdělávání vytvářet vzdělávací, komunikační, informační a koordinační zázemí pro systematický rozvoj celoživotního vzdělávání, podporovat tvorbu a implementaci nových kurzů a zpřístupňování vzdělávacích programů širšímu okruhu zájmových skupin. Cílem je vytvořit nové a flexibilní formy vzdělávání, metodiky, online kurzy pro obecnou veřejnost, ale i velmi specifické zájmové skupiny. Více o aktivitách a možnostech spolupráce zde.