Uchazeči o studium mohou od června podávat přihlášky na nový studijní program Muzejní studia

Navazující magisterský program, který je postaven jako profesní a má propojovat teoretické základy kulturního dědictví a paměťových institucí s reálnou praxí a fungováním muzeí, umožní zájemcům studium v prezenční i kombinované formě. Přihlášky je možné podávat do 14. srpna 2023.

Do výuky programu budou zapojeni odborníci z Filozofické fakulty UK a Národního muzea – z fakulty jde například o vyučující z Ústavu českých dějin, Ústavu pro dějiny umění nebo Ústavu informačních studií a knihovnictví. Významnou částí studia jsou praxe, které budou probíhat na pracovištích Národního muzea. Budou se týkat oblasti správy sbírky, výstavnictví, edukačních programů či projektového řízení.

Absolvent získá základní přehled, znalosti a kompetence spojené s fungováním, historií i aktuální praxí v oblasti paměťových institucí. Především jde o dovednosti spjaté s oblastmi kurátorské práce – znalosti charakteristiky sbírkových fondů, movitých i nemovitých památek, dále pak dovednosti spjaté s prezentací kulturního dědictví, oblasti výstavní a expoziční činnosti, dále dovednosti z oblasti managementu institucí, public relations, marketingu a didaktiky.

Absolvování programu umožňuje uplatnění v odborných pozicích kurátorů muzeí, stejně jako v administrativě spojené s kulturním prostředím, a to jak v muzejních institucích, tak v úřadech státní a veřejné správy či neziskových organizacích.

Podrobnější informace o studijním programu a průběhu přijímacích zkoušek jsou k dispozici zde.

Příprava studijního programu byla podpořena v rámci projektu Národního plánu obnovy „Transformace pro VŠ na UK“, registrační číslo NPO_UK_MSMT-16602/2022.