Na přípravě výstavy, která byla slavnostně zahájena 9. června 2023, se podílela prof. Lucie Doležalová z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK se svým výzkumným týmem. Výstava se do areálu někdejší augustiniánské kanonie, kde slavný pozdně středověký písař strávil poslední období svého života, přestěhovala z Národní knihovny.
Zatímco v Praze byly výstavní panely doprovázeny Křížovými rukopisy přesunutými na konci 18. století do Klementina, v Třeboni je doplnily rukopisy začleněné do sbírek Státního oblastního archivu v Třeboni. Mezi nimi vyniká kodex, který obsahuje jediný dochovaný opis latinského pojednání o českém pravopise Orthographia Bohemica, jehož autor – patrně Jan Hus – pro češtinu navrhl užívání diakritických znamének. U příležitosti zahájení výstavy i mezinárodního dne archivů byl ve výstavních prostorech po celý den mimořádně k vidění i třeboňský svazek Zmrzlíkovy bible dokončené roku 1414.
Samotné vernisáži předcházela přednáška o Křížovi z Telče jako písaři a o některých textech, které se díky jeho opisovačské činnosti zachovaly až do dnešní doby. Vedle prof. Lucie Doležalové na ní promluvili Ondřej Fúsik a Světlana Müllerová z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK, studentka učitelství latinského jazyka Kristýna Loušová a dr. Karel Pacovský z Fakulty humanitních studií UK.
Výstava zůstane ve Státním oblastním archivu v Třeboni na dobu neurčitou a bude přístupná všem předem nahlášeným větším i menším skupinám zájemců.
Foto: Státní oblastní archiv v Třeboni