Medievisté z FF UK spoluorganizovali konferenci Medieval Studies in the Digital World v Bergenu

Třináct medievistů z FF UK se 19.–23. června 2023 zúčastnilo mezinárodní konference realizované ve spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a Universitetet i Bergen v rámci projektu Bilaterální iniciativy Fondů EHP a Norska.

Konference se zaměřila na využití moderních technologií a digitálních nástrojů v badatelské práci a při popularizaci středověkého kulturního dědictví. Během této akce měli historici, filologové a archeologové zabývající se digital humanities příležitost sdílet svůj výzkum a zkušenosti a navzájem se inspirovat.

Rozmanitý pětidenní program zahrnoval představení řady projektů realizovaných na obou univerzitách v oborech od lingvistiky a kodikologie až po archeologii. Součástí programu byla také exkurze po středověkých památkách v Bergenu doprovázená přednáškou o pokrocích v jejich digitální vizualizaci.

Navázaná spolupráce s Universitetet i Bergen přinese konkrétní výsledky zejména v oblasti korpusové lingvistiky a prezentace středověkého kulturního dědictví.