Na FF UK se konala soutěž Student a věda – Lingvistika 2023

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 uspořádal Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK již šesté fakultní kolo soutěže. Studenti, kteří se umístili na prvních třech místech, postupují do celostátního kola. To proběhne na 24. mezinárodním setkání Mladých lingvistů v pondělí 15. května 2023 na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Do soutěže se přihlásilo celkem šest studentů různých filologických programů bakalářského i navazujícího magisterského studia. Do celostátního kola postoupili následující tři studenti:

1. Anna Staňková, studentka programů Empirická a komparativní lingvistika a Anglický jazyk, s prací na téma „Negation in Czech Polar Questions“,
  2. Michael Vilímek, student programů Asijská studia a Vietnamistika, s prací „The False Perception of Native Etymology Among Vietnamese Speakers“,
  3. Jana Műllerová, studentka programu Francouzská filologie, s prací „Kolísání rodu vybraných substantiv ve francouzštině“.

Čestné uznání obdržela studentka programu Bohemistika pro cizince Anna Benešová za práci „Analýza užití předložkových spojení s časovým významem na základě žákovských korpusů češtiny“.

Soutěž proběhla pod záštitou děkanky FF UK dr. Evy Lehečkové a zahájila ji proděkanka pro studium a přijímací řízení dr. Andrea Hudáková. Porota hodnotila písemnou podobu práce a její ústní prezentaci v den konání soutěže včetně reakcí soutěžících v následné diskusi.

Odbornou komisi tvořili představitelé několika lingvistických a filologických oborů:

• Robert Dittmann z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK,
  • Olga Nádvorníková z Ústavu románských studií FF UK,
  • Gabriela Brůhová z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK,
  • Petr Zemánek z Ústavu starého Předního východu FF UK,
  • Svatava Škodová z Ústavu bohemistických studií FF UK,
  • Irena Vaňková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.

Bližší informace o soutěži, text soutěžních prací i výsledky fakultního kola najdete na webu soutěže: https://studentaveda.ff.cuni.cz.