Filozofická fakulta UK odhalila pamětní desku profesorky Růženy Vackové

Pamětní deska profesorky Růženy Vackové, která byla s fakultou úzce spjata, byla slavnostně odhalena 11. května 2023 na hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Růžena Vacková zde absolvovala studia klasické archeologie, dějin umění a estetiky a dějin divadla, po habilitaci zde od roku 1930 přednášela jako soukromá docentka klasické archeologie a v roce 1945 jí bylo uděleno jmenování profesorky se zpětnou platností od roku 1941.

Růžena Vacková se během nacistické okupace odvážně stavěla proti režimu a bojovala proti nespravedlnosti, po druhé světové válce se angažovala ve svobodomyslných protestních akcích, což jí přineslo vykonstruovaný soud a trest odnětí svobody na 15 let. I ve vězení se nezalekla bojovat za práva politických vězňů a vyučovat o estetice.

Slavnostního odhalení se účastnili přátelé, rodina Růženy Vackové, akademická obec Univerzity Karlovy, ale i dalších vysokých škol. Mezi přítomnými byly i Lucie Trmíková, autorka a hlavní protagonistka divadelního představení Ženy, držte huby! o životě Růženy Vackové a Marie Šandová, autorka dokumentu Doctissima Růženka, inspirovaného souborem vězeňských přednášek Růženy Vackové. Proslovy Mileny Králíčkové, rektorky Univerzity Karlovy, Evy Lehečkové, děkanky Filozofické fakulty, Ladislava Stanča z Ústavu pro klasickou archeologii a Tomáše Halíka z Ústavu filosofie a religionistiky oceňovaly nejen její činy a vědeckou práci, ale také mnohé emocionálně silné osobní vzpomínky.

Odhalení pamětní desky profesorky Růženy Vackové na hlavní budově Filozofické fakulty UK symbolizuje nejen statečnost a osobní integritu členů naší akademické obce, ale také poukazuje na úlohu humanitního vědce ve společnosti a společenstvích, do nichž je zapojen.

Grafický návrh pamětní desky pochází od oceňovaného českého grafika Roberta V. Nováka.