Ústav české literatury a komparatistiky FF UK již podruhé hostí udílení prestižní ceny Premia Bohemica

Letošním laureátem je italský bohemista a historik prof. Alessandro Catalano, cenu obdržel za šíření české literatury a kultury v Itálii. Udílení proběhne 25. října od 16:00 v hlavní budově FF UK v místnosti P104.

Alessandro Catalano se kromě svého pedagogického působení věnuje i překladům knih českých autorů, např. Michala Viewegha, Patrika Ouředníka či Karla Čapka. Mimoto publikuje v časopisech Souvislosti, Česká literatura nebo Český časopis historický.

Vystudoval cizí jazyky a cizí literatury na římské univerzitě La Sapienza. Zájem o českou literaturu v něm probudila prof. Alena Wildová, která stála v čele římské katedry slavistiky a jedinečným způsobem zde propagovala právě českou kulturu.

Doktorát ze slovanských studií Catalano obhájil na římské Sapienze v roce 2001 na základě disertační práce o české protireformaci a osobnosti kardinála Harracha, která vyšla knižně v roce 2005 pod názvem La Boemia e la riconquista delle coscienze: Ernst Adalbert von Harrach e la Controriforma in Europa centrale (1620–1667). Český překlad Zápas o svědomí: Kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598–1667) a protireformace v Čechách vydalo Nakladatelství Lidové noviny v roce 2008.

Cena Premia Bohemica je určena zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. Uděluje ji na základě po­věření ministra kultury České republiky od roku 2017 Moravská zemská knihovna v Brně. O udělení ceny rozhoduje komise složená z předních literárních vědců z univerzitních i akademických pracovišť v České republice a z dřívějších laureátů ceny.