Na Filozofické fakultě UK proběhl workshop Intenzivní studijní program

Ve dnech 20.–22. května se konalo třetí a poslední setkání v rámci projektu TEH21: Teaching European History in the 21st Century. Hlavní náplní ISP byla především kritická diskuse nad vybranými kapitolami z připravované transnacionální učebnice evropských dějin a dále kolektivní tvorba videopřednášek, na nichž spolupracovali studenti a studentky spolu s autory a autorkami kapitol.

Třídenní program, jemuž předcházelo neformální posezení ve Skautském Institutu, také zahrnoval přednášku prof. Larse Behrische (Utrechtská univerzita) o státech, revolucích a vývoji demokracie v raně novověké Evropě, návštěvu Náprstkova muzea s výkladem prof. Markéty Křížové a tematickou vycházku po Praze.

Celkových dvacet čtyři účastníků z řad studentů a studentek, resp. lektorů a lektorek, tvořili zástupci z Utrechtské univerzity, Autonomní univerzity v Madridu, Humboldtovy univerzity v Berlíně, Univerzity v Lille, ELTE univerzity v Budapešti a Univerzity Karlovy, která květnové ISP pořádala. Hostující instituci reprezentovaly čtyři studentky z Ústavu světových dějin FF UK (Lucie Dvořáková, Hana Štěpová, Natálie Lisnerová, Tatiana Tikhonova) a několik lektorů, kteří se podíleli na psaní učebnice: dr. Jan Zdichynec za Ústav českých dějin FF UK a za Ústav světových dějin FF UK dr. Mikuláš Pešta, dr. Tomáš Masař a dr. Jaroslav Ira, který coby zástupce Univerzity Karlovy v konsorciu TEH21 setkání organizoval.

Celá akce nabídla jedinečnou příležitost pro mezinárodní setkání, během něhož si mohli studenti a studentky v neformálním duchu pohovořit s odborníky z několika předních evropských univerzit, kriticky posoudit jejich tvorbu, a zároveň se zapojit do vytváření výukových materiálů.

Více informací o projektu se můžete dozvědět na jeho webu nebo ve facebookové skupině projektu.