Student a pedagog z Filozofické fakulty UK obdrželi ocenění Učené společnosti České republiky

Jakub Kozák, student Řeckých a latinských studií, získal Cenu Učené společnosti pro vysokoškolské studenty a prof. Jiří Pelán z Ústavu románských studií FF UK Cenu Učené společnosti v kategorii vědecký pracovník. Ceny byly předány během slavnostní části 28. valného shromáždění Učené společnosti České republiky 16. května 2022 ve Velké aule Karolina.

Prof. Jiří Pelán byl oceněn za zásadní vědecký přínos v mapování a interpretaci italské renesanční literatury a její překlad.

Pan profesor je předním romanistou a odborníkem na období italské renesance a renesanční literatury. Jeho dílo je ve svém oboru unikátní mimo jiné svou komplexností. Tématem renesanční literatury se zabývá nejen z literárněvědného pohledu, ale i v kontextu historickém a kulturním. Dvacet let své badatelské práce zúročil ve dvoudílné antologii Italská renesanční literatura.

Kromě badatelské činnosti je Jiří Pelán přední českou osobností i na poli překladatelství. Kromě překladů z italštiny přeložil i mnoho francouzských, portugalských či německých děl, která tak zpřístupnil dalším generacím českých čtenářů.

Jakub Kozák získal cenu za práci Ohlasy klasické antiky v rukopisech Kříže z Telče.

V práci představuje doposud nezkoumané historické texty z poloviny 15. století, které se vztahují k tehdejší recepci antické mytologie a kultury. Autor texty zasazuje do kontextu toho, jak byly antické texty v pozdním středověku nazírány a interpretovány.

Za zmínku stojí i fakt, že tyto původně latinské texty autor sám přeložil, aby s nimi mohlo být dále pracováno. Oceněná práce vznikla jako kapitola do chystané kolektivní monografie Opuscula. Krátké texty z rukopisů Kříže z Telče, která vyjde v nakladatelství Scriptorium.