Je dáno několik slov a slovních spojení v jazyce abui, jímž mluví 16 000 mluvčích v Indonésii, například dekafi, ritama nebo tefe hawei, a jejich náhodně seřazené překlady do češtiny. Vaším úkolem je přiřadit k sobě ekvivalenty a poté přeložit další výrazy z jazyka abui do češtiny či naopak.
Takto může vypadat zadání úlohy v soutěži Mezinárodní lingvistické olympiády (International Linguistics Olympiad), na níž se každoročně během léta utkají jazykově nejnadanější středoškolští studenti z celého světa. Česká republika má tu čest v roce 2018 hostit 16. ročník této soutěže v Praze. Letošní ročník pořádá ve dnech 26.–30. 7. 2018 společně Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, a to za laskavé podpory České zemědělské univerzity, v jejímž kampusu na Praze 6 se celé setkání koná, a s přispěním Ministerstva školství a IBM ČR. Volba zmíněných dvou fakult Univerzity Karlovy coby organizátorů mezinárodního kola je přirozená, neboť již od roku 2011 obě fakulty zajišťují české kolo této soutěže pod názvem Česká lingvistická olympiáda.
Mezinárodní lingvistická olympiáda je jednou ze 12 mezinárodních vědeckých olympiád pro středoškolské studenty a koná se každoročně od roku 2003. V předchozích letech celosvětová kola pořádalo například indické Mysore či irský Dublin. Do soutěže se zapojují čtyřčlenné národní týmy, každou zemi mohou reprezentovat až dva týmy, jež doprovází typicky dvoučlenný dospělý doprovod. Olympiáda sestává ze dvou částí: individuální soutěže jednotlivců a kolektivní soutěže týmů. Obě soutěže hodnotí bezmála dvacetičlenná mezinárodní porota. Vítězové českého národního kola se v mezinárodní soutěži pravidelně umisťují mezi nejlepšími: České republice se podařilo za šest let účasti vybojovat dvakrát zlato, čtyřikrát stříbro a třikrát bronz a řadí se tak k velmi úspěšným zemím, které se soutěže účastní.
Hladký průběh soutěže zajišťuje přípravný výbor v čele s dlouholetým organizátorem českého kola, průvodcem českých soutěžících na světovém klání a zároveň absolventem FF UK Vojtěchem Diatkou spolu s dalšími členy akademické obce FF UK a MFF UK. Letošního kola soutěže se zúčastní 49 týmů z 31 zemí, celkem tedy 195 soutěžících. Spolu s 49 průvodci týmů, 19 členy mezinárodní poroty, přípravným výborem a 21 dobrovolníky ze zahraničí i z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy bude v posledním červencovém týdnu v Suchdole do realizace světového kola zapojeno celkem 322 osob. Pražský ročník má vedle individuální a týmové soutěže pestrý badatelský a společenský program: v průběhu soutěže představí účastníkům svůj výzkum Milan Straka z Matematicko-fyzikální fakulty a Josef Šlerka z Filozofické fakulty UK. V sobotu 28. 7. proběhne celodenní exkurze do Kutné Hory, během níž si soutěžící poslechnou koncert varhanní hudby v chrámu svaté Barbory, seznámí se s architektonickým stylem Jana Blažeje Aichla Santiniho, prohlédnou si stálou expozici Galerie Středočeského kraje či si budou moci složit báseň využívající slova z básně kutnohorského rodáka Jaroslava Vrchlického. Celé setkání po vyhlášení vítězů zakončí společenské odpoledne v Kampusu Hybernská v Hybernské ulici č. 4.
Podrobnosti o Mezinárodní lingvistické olympiádě jsou dostupné na webových stránkách http://iol.ff.cuni.cz.
Informace o České lingvistické olympiádě jsou k dispozici zde.
Petr Kukal, tiskový mluvčí FF UK