Na vernisáži výstavy se v Knihovně Jana Palacha představí dva fotografové

Vernisáž

Srdečně vás zveme na dvě fotografické výstavy, které jsou po celou dobu akademického roku 2017/2018 k vidění v prostorách Knihovny Jana Palacha v hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2, suterén).

Vernisáž obou výstav se uskuteční ve středu 13. prosince v 15:30 v Knihovně Jana Palacha za účasti děkanky FF UK doc. Mirjam Friedové a proděkana FF UK pro informační zdroje dr. Ondřeje Tichého.

O výstavách

Prostory Knihovny Jana Palacha zdobí v tomto akademickém roce fotografie Karolíny Durdové a Martina Hundáka.

Cestovatelská část snímků Karolíny Durdovézelené studovně je věnovaná fotografiím z Číny, Nepálu, Arménie a z Katalánska. Fotografie z Arménie nenuceně doplňují a rozvíjí fond arménských knih, které jsou umístěny v jejich těsné blízkosti. Unikátní fotografie z Katalánska v předprostoru modré studovny u schodiště dokumentují tradiční folklórní soutěžení ve stavění lidských věží, jedno z nehmotných kulturních dědictví na seznamu UNESCO. Reportážní fotografie vystavené na galerii modré studovny seznamují diváka s hendikepovanými lidmi pracujícími v tzv. sociálních podnicích, fotografie ze sociálních podniků jsou příspěvkem k tomu, aby se o těchto organizacích více vědělo a aby si divák sám našel oblíbenou kavárnu, která kromě šálku kávy nabízí i něco „extra“. Je na divákovi, aby si sám našel, co to „extra“ vlastně znamená.

Úchvatné krajinářské fotografie fakultního fotografa Martina Hundáka, které najdete v hale výpůjček, v počítačové studovně a v modré studovně, přináší záběry z historického centra Prahy a záběry především hor z Martinova putování po slovenských Tatrách, francouzských a švýcarských Alpách nebo italských Dolomitech. Všechny Martinovy fotografie spojuje jejich precizní řemeslná kvalita a fascinující pojetí atmosférických jevů, jako jsou mlhy, inverze a východy či západy slunce.

O autorech výstavy

MARTIN HUNDÁK *1987

Fotograf žijící v Praze. Od roku 2011 pracuje mj. jako fakultní fotograf na Filozofické fakultě UK. Fotografii se začal ve větší míře věnovat s nástupem digitální fotografie. Ve své volné tvorbě se nejvíce zaměřuje na fotografie krajiny, převážně hor (Česko, Slovensko, Francie, Švýcarsko, Itálie). Za fotografiemi krajin je rovněž ukryto mnoho nachozených kilometrů a nastoupaných metrů v nejrůznějších podmínkách. Mezi jeho další fotografické žánry patří portrétní, reportážní, glamour a svatební fotografie. Ve fotografii rád zachycuje krásu, emoce nebo dramatickou atmosféru. Od roku 2011 fotografuje pouze v digitální formě na techniku značky Canon.

KAROLÍNA DURDOVÁ *1993

Na Filozofické fakultě UK absolvovala bakalářské studium tlumočnictví a překladatelství angličtiny a španělštiny. Dalším (a možná i hlavním) pojítkem s FF UK je její snaha dívat se na svět z různých úhlů pohledu a přemýšlet nad tím, co se okolo nás děje. Hlavním cílem její (ať už hudební, literární či fotografické) tvorby je vyprávění příběhů. Příběhů lidí, zvířat, míst, věcí. Příběhů, které jí utkvěly v hlavě nebo byly zachyceny na jejích fotkách.