Mezioborová konference
I když je 20. století často vnímáno jako doba velkých dějinných zlomů a kataklyzmat, opomíjí se fakt, že je rovněž dobou rostoucích diskontinuit mezi jednotlivými formami lidské zkušenosti, myšlení a umělecké činnosti. Nejvýznamnější z těchto diskontinuit, mezi vědou a uměním, přitom vnesla výrazný předěl do oblasti věd samotných. Oddělila totiž definitivně vědy o přírodě od věd o člověku, na které údajně nelze uplatnit stejná hlediska objektivity. Kromě narušení tradičních představ o jednotě poznání, jak se odrážejí ještě v tradičním konceptu univerzity, zde dochází také ke zcela zásadní změně chápání rozdílu mezi kulturou a přírodou a k soustavnému podceňování kultury jako pouhého dědictví minulosti či ozdoby hospodářsky prosperující společnosti.
Ustavující konference Kreativní laboratoře, jednoho z vědeckých center fakulty, se chce soustředit na základní formy a problémy diskontinuity ve zkušenosti, ať již mezi vědou a uměním, tak ve vědách samých, v rámci vývoje širších myšlenkových či uměleckých proudů, žánrů, stylů. Vedle převratných změn ve vědě a umění se zaměří také na fenomén alternativ, ať již uměleckých avantgard, nebo alternativních vědeckých proudů vůči oficiální či masové kultuře.
Cílem konference není jen popsat tyto diskontinuity a s nimi související problémy, ale směřovat k pozitivnímu pojetí diskontinuity jakožto zdroje spojitosti či jednoty. Vycházíme zde z přesvědčení, že stejně jako je rozdíl přírody a kultury jen produktem samotné kultury, jsou vědecké revoluce či krize v umění a kultuře produktem příslušné zkušenosti, tedy i tím, co v pravém slova smyslu zakládá její kontinuitu.
Doba a místo konání
1. a 2. prosinec 2016, nám. Jana Palacha 2, místnost 104
Potvrzení řečníci
- Jan Čermák
- Lucie Doležalová
- Radek Chlup
- Vojtěch Kolman
- Olga Lomová
- Miroslav Petříček
- Martin Procházka
- Josef Vojvodík
- Eva Voldřichová-Beránková
Příspěvky
V případě zájmu o přednesení příspěvku zašlete abstrakt obsahující název přednášky a její shrnutí o maximálně 500 slovech na adresu diskontinuity@gmail.com. U všech přednášek se předpokládá doba 30 minut s cca 10 minutami na diskusi.
Termíny
Abstrakty zasílejte do 30. září 2016. Potvrzení o přijetí příspěvku bude zasláno do 15. října 2016.
Organizace
programový výbor: Josef Vojvodík, Martin Procházka, Jakub Čapek, Eva Voldřichová-Beránková
organizační výbor: Vojtěch Šarše, Markéta Haiklová, Alena Tesková
web konference