Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zve na diskuzní setkání na téma Náboženství a nacionalismus ve střední Evropě: Využívání a zneužívání náboženských hodnot v politice.
Součástí programu bude promítání jedinečného dokumentu o filozofu Janu Patočkovi.
Tímto diskuzním setkáním bude zahájena činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Zároveň si připomeneme rozhodnutí Oxfordské univerzity udělit profesoru Tomáši Halíkovi čestný doktorát Doctor of Divinity, honoris causa.
Pozvaní přednášející:
- Grzegorz Ekiert (Harvard University)
- Shalini Randeria (IWM)
- Tomáš Halík (Univerzita Karlova)
GRZEGORZ EKIERT je profesor politologie, ředitel Minda de Gunzburg Center for European Studies a Senior Scholar na Harvard Academy for International and Area Studies. Jeho pedagogické a výzkumné zájmy se soustředí na srovnávací politologii, změny režimů a demokratizaci, občanskou společnost a sociální hnutí a východoevropskou politiku a společnost. Mezi jeho publikace patří Capitalism and Democracy in Central and Eastern Europe: Assessing the Legacy of Communist Rule (spolu se Stephenem Hansonem, 2003), je editorem zvláštních vydání periodika East European Politics and Societies s názvem Rozšiřování EU směrem na východ (společně s Janem Zielonkou, 2003) a Demokracie v postkomunistickém světě (2007), editoval také Taiwan Journal of Democracy s názvem Liberální výzva? Občanská společnost a grassroots politika v nových demokraciích, autoritářských a hybridních režimech (spoluautor Sunhyuk Kim, 2012). Je vědeckým spolupracovníkem Davisova centra pro ruská studia, Centra Weatherheadových pro mezinárodní záležitosti a členem poradenského výboru organizace Club de Madrid.
SHALINI RANDERIA je rektorka Vídeňského Institute for Human Sciences (IWM) a výzkumná ředitelka a profesorka sociální antropologie a sociologie na Postgraduálním institutu mezinárodních a rozvojových studií (IHEID) v Ženevě. Dále je hostující profesorkou Výzkumného ústavu sociálních věd v Berlíně (WZB) a Freie Universität Berlín. Působila jako členka senátu Německé výzkumné společnosti (DFG), prezidentka Evropské asociace sociálních antropologů (EASA) a členka Institutu pro pokročilá studia v Berlíně. V současnosti je členkou redakčního výboru periodika American Ethnologist (od roku 2015) a slouží ve Správní radě Středoevropské univerzity, Akademickém poradním sboru Muzea Vídně a poradním sboru Programu podpory vyššího vzdělávání nadace Open Society Foundations. Má za sebou řadu publikací na téma antropologie globalizace, práva, státu a sociálních hnutí. Její empirická práce na téma Indie se zabývá otázkami postkolonialismu a různorodých modernit.
TOMÁŠ HALÍK je profesor Ústavu filosofie a religionistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tomáš Halík přednášel na řadě univerzit v mnoha evropských zemích, v USA, Kanadě, Austrálii, Asii a Africe. Jeho knihy vyšly v osmnácti jazycích včetně čínštiny. Získal řadu prestižních ocenění, včetně Ceny Romana Guardiniho, Ceny kardinála Königa a také Templetonovy ceny (2014). V roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. Tomáš Halík se soustředí na roli náboženství v současném světě, dialog mezi náboženstvími a dialog mezi věřícími a nevěřícími. Je profesorem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farářem Akademické farnosti v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. Je rovněž členem Evropské akademie věd a umění.
generální partner: Sekyra Group
Podrobnosti události
- Začátek události
- 16. 6. 2016 16:00
- Místo konání
- Zrcadlová kaple Klementina
- Typ události
- Konference a přednášky
- Přílohy