Mezinárodní lingvistická olympiáda (IOL) je vědecká olympiáda, které se každoročně účastní na 200 středoškoláků z bezmála 30 zemí světa. Úlohy, které účastníci řeší, obsahují věty, slova nebo nápisy z neznámých jazyků. Uspějí ti, kteří dokáží nejlépe zapojit analytické a kreativní myšlení a podaří se jim vyhledat a využít vzorce a pravidelnosti.
Zástupci České republiky se olympiády účastní už od roku 2003, kdy proběhl její první ročník. Každý rok přibývají týmy z dalších zemí a konkurence se zvyšuje; české výpravy pravidelně přivážejí vysoká ocenění. Letošní výprava dosáhla zatím největšího úspěchu: podařilo se jí získat tři stříbrné medaile a jedno čestné uznání.
Soutěž, která je jednou z 12 světových vědeckých olympiád, se letos konala 31. 7. – 4. 8. v irském Dublinu za účasti 180 soutěžících z téměř 30 zemí. Čtyřčlenná reprezentační družstva soutěží v individuální a týmové soutěži. Jednotlivé soutěžní úlohy jsou postaveny na exotických, málo známých či dávno zaniklých jazycích, avšak nepředpokládá se jejich znalost ani znalost lingvistické teorie. Soutěžící se tak setkávají s neznámým jazykovým materiálem, k jehož pochopení jim slouží pouze překlad do rodných jazyků účastníků. Rozřešení systému daného jazyka tedy netestuje vědomosti, ale analytické a kreativní myšlení a schopnost v datech nejrůznějšího druhu hledat vzorce a pravidelnosti a ty pak znovu aplikovat.
Český tým za posledních několik let sesbíral množství úspěchů a pomalu si získává místo mezi tradičními favority, jakými jsou Bulharsko, Polsko, Rusko či USA. Čeští reprezentanti jsou vybíráni v tříkolové České lingvistické olympiádě, kterou spolupořádá Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a které se účastní přes 1500 soutěžících z více než 90 středních škol. Obě pořádající fakulty budou mít tu čest ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou hostit 16. ročník Mezinárodní lingvistické olympiády, který se uskuteční koncem července příštího roku.