Stěžejní aktivitou Neuronu, nadačního fondu na podporu vědy, je otevřená soutěž Neuron Impuls. Neuron každý rok vybere odvážné české vědce, jejichž základní výzkum mecenáši fondu finančně podpoří. Oceněny jsou originální projekty, které mohou posunout hranice lidského poznání. Neuron Impuls je udělován v šesti oborech: biologie, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy. Posláním otevřené soutěže Neuron Impuls je ovlivnit úroveň českého vědeckého výzkumu a posunout hranice poznání v daném oboru i mimo něj a motivovat nadějné české vědce, aby se do ČR vraceli ze zahraničních stáží, osamostatňovali se a zakládali své vlastní skupiny.
Vědecká rada Neuronu vybrala ty nejlepší české vědce v šesti oborech, kterým ještě nebylo ani 40 let, a přitom jsou na nejlepší cestě posunout hranice poznání. Mecenáši fondu mladé vědce podpoří částkou 6 milionů korun.
Již nyní si mohou vědci připravovat své projekty, se kterými se budou ucházet o Neuron Impuls 2017.
Ocenění převzali symbolické šeky v rámci slavnostního udílení Cen Neuron za přínos světové vědě, které se konalo 24. listopadu 2016.
Přečtěte si rozhovor s dr. Ladislavem Stančem, držitelem Neuron Impulsu 2016.
Co nového nám o vlivu Alexandra Velikého řeknou hory v Uzbekistánu?
Z knih víme o Alexandru Velikém mnohé – dobyl většinu tehdy známého světa, vyhrál všechny bitvy, měl tři manželky, zemřel mladý v roce 323 př. n. l., za pár dní měl slavit 33. narozeniny. Tým archeologů vedený Ladislavem Stančem chce ale zjistit, kudy přesně ve Střední Asii postupoval a zejména kde stály pevnosti a horská útočiště, jež musel dobýt. Rekonstrukcí procesu Alexandrova válečného tažení chtějí archeologové přispět k pochopení toho, jaký dopad měla tato konkrétní historická událost na místní osídlení, společnost a kulturu v dalších staletích. „V mapování cesty, kterou armáda procházela horským masivem, nám pomohou analýzy terénu v GIS, ale i zkušenost nás a uzbeckých kolegů s tamní krajinou,“ říká archeolog Ladislav Stančo, který na výzkum získal milion korun.
zdroj: Neuron, nadační fond na podporu vědy
foto: Lukáš Bíba